Bolest uší se hlásí o slovo. Jak poskytnout dítěti první pomoc?

Především v současném moderním světě je sluch nejen dětí, ale i dospělého ohrožen více než kdy dříve. Okolní hlučnost je vskutku vysoká, stejně tak i na venkovních prostranstvích hraje často hlasitá hudba, například na různých sportovních akcích. Věděli jste však, že uši můžete ohrozit i nesprávnou ušní hygienou? V následujících řádcích vám prozradíme, jak by se měla ušní hygiena provádět, aby dítěti neublížila.

Při čištění uší se zaměřujete na zevní ucho, které je tvořeno chrupavčitým boltcem a zevním zvukovodem. Právě v těchto oblastech se nachází mazové žlázy. Ušní maz má své opodstatnění. Slouží jako ochrana proti vzniku infekcí a vniknutí prachu do středního ucha. Občas se však stane, že pokud se vytvoří větší množství mazu, dojde k jeho ztvrdnutí, což potom může způsobit poruchy sluchu.

Ušní maz odstraňujte šetrně

Zvukovod přirozeně posouvá ušní maz ven, neboť má samočisticí funkci, kterou však často potlačujeme neopatrným čištěním. Pokud používáte klasické ušní tyčinky, posouváte maz zpět do zvukovodu, odkud se potom už samovolně zpět nedostane. Potom maz ve zvukovodu zaschne, vytvoří se mazová zátka, kvůli které se o slovo hlásí nepříjemné bolesti. Jestliže ani tak se nechcete vatových tyčinek vzdát, tak je nevsouvejte příliš hluboko do ucha, ale pouze jimi otřete vnější část ušního otvoru.

Ušní spreje

Ideální je zakoupit si v lékárnách ušní sprej, jenž slouží k rozpuštění ušního mazu, a tím pádem je ušní hygiena jako taková efektivnější. Ušní spreje se u dětí doporučují, protože nehrozí v takovém případě poranění, jako například při používání vatových tyčinek. Jelikož se děti při čištění uší neustále hýbou, je riziko, že s vatovou tyčinkou zajedete příliš hluboko, a tím uši poraníte.

Jak zakročit při bolesti ucha?

Jakmile si začne dítě stěžovat, že ho bolí ucho, sáhněte po dětských nosních kapkách, kterými prokapete nosní dírku na straně ucha, které ho bolí. Kapky by měly zatéct až do krku, aby se dírka dobře prokapala. Dále se doporučuje dát za bolavé ucha na chvíli studený obklad, jenž slouží k potlačení zánětu a úlevě od bolesti. Případně můžete použít ušní kapky. Jestliže však bolesti neustupují ani po 24 hodinách, je nezbytné navštívit lékaře. V okamžiku, kdy se objeví horečka, se doporučuje okamžitá návštěva lékaře či dětské pohotovosti.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?
Kontaktujte nás e-mailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Copyright © 2022 - created by Joomla4